Otwarci na świat

Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem wydarzeń z projektu „Otwarci na świat”, którego byliśmy partnerem w 2023 roku, a które dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz współfinansowanego ze środków Urzędu Miasta Łodzi.​

Spis treści

  1. Reporterzy w łódzkim ZOO i Orientarium
  2. Mecz na stadionie miejskim – ŁKS vs Ruch Chorzów
  3. Warsztaty dziennikarskie
  4. Warsztaty z montażu u rzecznika prasowego ŁKS Łódź
  5. Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke
  6. Madagaskar w Teatrze Muzycznym
  7. Siatkówka
  8. ŁKS vs GKS Tychy
  9. Inauguracja wiosennej rundy
  10. ŁKS vs MKS Chojniczanka
  11. Wywiad z Mateuszem Kowalczykiem – piłkarzem ŁKS Łódź
  12. ŁKS vs OKS ODRA OPOLE SA
  13. „WYMYŚLANKA” w Teatrze Komedii Impro w Łodzi
  14. ŁKS Łódź vs MKS Cracovia SSA
  15. RTS Widzew Łódź vs FKS Stal Mielec
  16. Zdobywamy Warszawę – dzień pierwszy
  17. Zdobywamy Warszawę – dzień drugi
  18. Zdobywamy Warszawę – dzień trzeci
  19. ŁKS Łódź z Górnik Zabrze
  20. Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1
  21. SelfieArt
  22. Tadek
  23. Zdobywamy Gdańsk – dzień pierwszy
  24. Zdobywamy Gdańsk – dzień drugi
  25. ŁKS Łódź vs Zagłębie Lubin

Reporterzy w łódzkim ZOO i Orientarium

Łódź kryje w sobie wiele niezwykłych miejsc. Najbardziej znanymi w Polsce są oczywiście ulica Piotrkowska, Wyższa Szkoła Filmowa, EC1, Manufaktura, Księży Młyn i Atlas Arena. Coraz więcej turystów odwiedza miasto jednak nie dla nich, ale po to, by zobaczyć oddane nieco ponad rok temu Orientarium w Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi.

Urosło ono w ostatnich miesiącach do rangi jednego z symboli i głównych atrakcji miasta. Jako dumni mieszkańcy i jednocześnie ciekawi świata dziennikarze nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności poznania tego wyjątkowego miejsca. Liczyliśmy, że doświadczymy czegoś wyjątkowego i nie zawiedliśmy się! Kąpiel słoni, karmienie rybek ludojadek, relaks krokodyla, lekcja wspinaczki trzymiesięcznego makaka, niezwykłe życie rafy koralowej czy wizyta św. Mikołaja u… orangutana to tylko niektóre z atrakcji, jakich doświadczyliśmy podczas wczorajszej wycieczki! Teraz już rozumiemy, dlaczego niemal co weekend przed kasami łódzkiego ZOO ustawiają się taaakie kolejki!

Mecz na stadionie miejskim – ŁKS vs Ruch Chorzów

Emocje nie opuszczają Stadion Miejski im. Władysława Króla. W niedzielne popołudnie po raz kolejny mieliśmy przyjemność obserwować z loży dziennikarskiej zmagania ŁKS Łódź w PKO Ekstraklasa. Po zeszłotygodniowym remisie Legią Warszawa mocno liczyliśmy, że z pojedynku z Ruch Chorzów łodzianie wyjdą zwycięzcy. Niestety po efektownym uzyskaniu prowadzenia jeszcze w pierwszej połowie gospodarzom zabrakło koncentracji i na dwie minuty przed końcem meczu goście doprowadzili do remisu, który utrzymał się do ostatniego gwizdka. Wynik 1:1 mocno rozczarował wielotysięczną publiczność, ale trzeba obiektywnie przyznać, że był sprawiedliwy. Wierzymy, że po solidnie przepracowanym okresie zimowym „Rycerze Wiosny” wrócą na zwycięską ścieżkę z nadejściem ich ulubionej pory roku!

Przed zawodami mieliśmy przyjemność już po raz trzeci powitać na murawie wychodzących na mecz piłkarzy szpalerem biało-czerwono-białych flag. Niezwykłe uczucie!

Podczas konferencji prasowej natomiast usłyszeliśmy przykre informacje o zakończeniu pracy w klubie rzecznika prasowego ŁKS-u pana Bartosza Króla. Czuliśmy się, jakbyśmy żegnali jednego z nas. Dziękujemy za wszystko!

Warsztaty dziennikarskie

Nowy tydzień rozpoczęliśmy od niezwykle mocnego dziennikarskiego uderzenia! W Księgarnia Ossolineum spotkaliśmy się z panią Agnieszką, założycielką i redaktorką regionalnej gazety Puls Gminy Dopiewo.

Podczas warsztatów doskonaliliśmy dobrze nam znane formy pisania relacji i prowadzenia wywiadu. W ich trakcie z dużą dociekliwością wypytaliśmy o wiele interesujących nas kwestii bohaterów baśni braci Grimm „Czerwony kapturek” opowiedzieliśmy o niezwykłym zdarzeniu z sąsiedztwa oraz dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek o pracy dziennikarza skupiającego się wyłącznie na życiu swojej miejscowości i regionu. To był dobrze spędzony czas!

Warsztaty z montażu u rzecznika prasowego ŁKS Łódź

Dziennikarstwo ma mnóstwo odcieni. Podczas dzisiejszych warsztatów odkryliśmy kolejny Rzecznik prasowy ŁKS Łódź pan Bartosz Król zapoznał nas z tajnikami montażu i edycji!

Spotkanie autorskie z Grzegorzem Kasdepke

O sztuce pisania tekstów, zbieraniu pomysłów na dłuższe i krótsze historie, spotkaniach z czytelnikami i…Orderze Uśmiechu porozmawialiśmy dziś z autorem książek dla dzieci panem Grzegorz Kasdepke podczas spotkania w Księgarnia Ossolineum.

Dziękujemy za mile spędzony czas i inspirujące opowieści! Kto wie, może autor zaszczepił w kimś z nas pisarskiego bakcyla i za jakiś czas doczekamy się drukowanych owoców naszych zajęć? Trzymajcie kciuki!

Madagaskar w Teatrze Muzycznym

Niesamowite! Nie mieliśmy bladego pojęcia, że wśród Was jest i obserwuje nasze poczynania…Święty Mikołaj! Jesteśmy zaszczyceni!

O tym, że widzi on wszystko i nic nie ujdzie jego uwadze przekonaliśmy się dzisiaj rano. W prezencie za cały rok wytężonej pracy, wiele podejmowanych przez nas aktywności, zaangażowanie i sumienność otrzymaliśmy bilety do Teatr Muzyczny w Łodzi na spektakl „Madagaskar”! Mikołaj zna nas dobrze, bo z niespodzianką trafił w dziesiątkę!

W samo południe wybraliśmy się z dobrze znanymi nam Alexem, Martym, Glorią i Melmanem w podróż z nowojorskiego ZOO do afrykańskiej dżungli. Po brawurowej ucieczce zza krat i pełnym przygód rejsie znaleźliśmy się w królestwie lemurów, gdzie specjalnie dla nas wyginał śmiało ciało sam Król Julian. Żal było wracać ze słonecznego i rozśpiewanego Madagaskaru do zaśnieżonej Łodzi. Choć znamy i takich, którym by się tu spodobało.

Siatkówka

Co to był za wieczór! Szlagierowy mecz TAURONLiga pomiędzy ŁKS Commercecon Łódź a Budowlani SA ŁÓDŹ dostarczył nam mnóstwa kibicowskiej przyjemności, sportowych emocji i dziennikarskiego materiału. A pomeczowy mini-wywiad z reprezentantką Polski Kamilą Witkowską był w tym wszystkim prawdziwą wisienką na torcie!

Gospodyniom gratulujemy zwycięstwa i dziękujemy za niezwykle ciepłe przyjęcie, a Wam za cały semestr bycia, śledzenia, lajkowania i dopingowania do dalszej pracy! Ferie czas zacząć!

ŁKS vs GKS Tychy

Mamy to!!! Pierwszy wywiad naszych Młodych Dziennikarzy!!!

Na dobry początek mini-rozmowa z piłkarzem ŁKS Łódź Michałem Mokrzyckim po niedzielnym meczu I ligi z GKS-em Tychy.

Zgraliśmy się: pan Michał zadebiutował na boisku przy al. Unii, a my z mikrofonem Obyśmy wszyscy już niedługo znaleźli się w ekstraklasie

https://www.youtube.com/watch?v=RiJ2PDd6GdE

Inauguracja wiosennej rundy

Wszyscy jesteśmy spragnieni słońca, świeżych owoców, wyższych temperatur i dłuższych dni, dlatego w tym roku z rozpoczęciem wiosny postanowiliśmy nie czekać aż do marcowego topienia Marzanny!

W minioną niedzielę przy pięknej pogodzie i gorącej atmosferze zainaugurowaliśmy razem z zawodnikami ŁKS Łódź piłkarską rundę „wiosenną” remisowym meczem z GKS Tychy.

Wielkie emocje przeżywaliśmy nie tylko podczas zawodów, ale również po ich zakończeniu. Pierwszy raz w życiu mieliśmy okazję w towarzystwie profesjonalnych dziennikarzy uczestniczyć w pomeczowej konferencji prasowej, gdzie przysłuchiwaliśmy się opiniom trenerów i ich odpowiedziom na podchwytliwe pytania z sali. Pierwszy raz też przeprowadziliśmy pomeczowy wywiad, w którym wypytaliśmy zawodnika gospodarzy Michała Mokrzyckiego o wrażenia z perspektywy boiska. Jesteście ciekawi, jak nam poszło?

ŁKS vs MKS Chojniczanka

Za nami kolejne dziennikarskie wyzwanie! Po niedzielnym meczu ŁKS Łódź z MKS Chojniczanka 1930 Chojnice mieliśmy przyjemność porozmawiać ze strzelcem pierwszej bramki Bartoszem Szeligą.

Zapraszamy Was do wysłuchania naszej rozmowy z jednym z najlepszych zawodników.
https://www.youtube.com/watch?v=ops1aIFoNgY

Wywiad z Mateuszem Kowalczykiem – piłkarzem ŁKS Łódź

Po wyjątkowyn meczu, który wczoraj obserwowaliśmy z trybun, czekała nas jeszcze przyjemna, lecz (wciąż trochę) stresująca praca. Przed Wami jej efekty!

Zachęcamy Was do wysłuchania naszej rozmowy z piłkarzem ŁKS Łódź Mateuszem Kowalczykiem oraz do obejrzenia pięciu niespodzianek wideo, które dla Was przygotowaliśmy. Mamy nadzieję, że dzięki nim choć w części poczujecie to, czego my doświadczyliśmy będąc na stadionie.

https://www.youtube.com/watch?v=COLsQvtbOxA

ŁKS vs OKS ODRA OPOLE SA

ŁKS Łódź przypieczętował wczorajszym zwycięstwem z OKS Odra Opole S.A. awans do PKO Ekstraklasa!

Dzielnie wspieraliśmy łodzian od początku tego sezonu, dlatego nie mogło nas zabraknąć podczas meczu wieńczącego sukces! Ogromnie gratulujemy, dziękujemy za niezwykłe emocje i cieszymy się razem z Wami!!!

Do zobaczenia w Ekstraklasie!

„WYMYŚLANKA” w Teatrze Komedii Impro w Łodzi

Dzisiejsze święto postanowiliśmy uczcić bajką! Doszliśmy wspólnie do rozczarowującego wniosku, że większość istniejących historii znamy już dość dobrze, więc wpadliśmy na pomysł, żeby…stworzyć własną!

Udaliśmy się w tym celu do Teatr Komedii Impro w Łodzi z wieloma innowacyjnymi koncepcjami, które tamtejsi aktorzy zdecydowali się wcielić w życie podczas spektaklu „Wymyślanka”. 

Świetnie bawiliśmy się tworząc nowe krainy, wyjątkowe postaci i niecodzienne wydarzenia! Może dzięki temu doświadczeniu niektórzy z nas odkryją w sobie nowych Grimmów i Andersenów? Oby!

ŁKS Łódź vs MKS Cracovia SSA

Pełni energii i zapału do pracy oraz ciekawości, jak na żywo wygląda PKO Ekstraklasa wybraliśmy się wczoraj na mecz ŁKS Łódź z MKS Cracovia SSA. Nie rozczarowaliśmy się: tempo gry, ciekawe akcje, sytuacje bramkowe, legendarny Kamil Glik na boisku i cała dziennikarska otoczka CANAL+ SPORT były na najwyższym poziomie! Szkoda tylko, że trzy punkty wyjechały do Krakowa

Śledźcie naszą stronę, bo już na dniach opublikujemy nasze relacje z tego niezwykłego wydarzenia oraz interesujący wywiad przeprowadzony przez młodych redaktorów z Pięknej z defensywnym piłkarzem ŁKS-u Marcinem Flisem.

RTS Widzew Łódź vs FKS Stal Mielec

Po dłuższej nieobecności wróciliśmy na Stadion Miejski Widzew, by obejrzeć mecz 11. kolejki PKO Ekstraklasa pomiędzy RTS Widzew Łódź a PGE FKS Stal Mielec. Tym razem jednak zamiast zwykłych biletów czekały na nas akredytacje prasowe i loża dziennikarska. Ale po kolei.

Najpierw udaliśmy się do Muzeum Widzewa Łódź, gdzie wśród mnóstwa koszulek, proporców, pucharów i innych klubowych pamiątek mogliśmy poznać historię Widzewa i poczuć niezwykłą atmosferę tego klubu.

Po tej niezwykłej podróży w czasie wprost ze zwycięstw nad Juventus, Liverpool FC czy Galatasaray udaliśmy się do sektora prasowego, by przekonać się, jak zaprezentują się następcy gladiatorów z lat 70. i 80. Tam w towarzystwie uznanych łódzkich dziennikarzy i 102-krotnego reprezentanta Polski Michała Żewłakowa, który komentował mecz dla stacji CANAL+ SPORT dwa metry od nas, obejrzeliśmy bardzo szybki, wyrównany i dość ostrożnie rozgrywany przez obie drużyny mecz. Mimo ciekawych akcji i pełnej zaangażowania gry pewnie zawody zakończyłyby się bezbramkowym remisem, gdyby nie przepiękny zwycięski gol zza pola karnego nowego zawodnika Widzewa Andrejsa Ciganiksa, który w 79. minucie nie dał szans bramkarzowi z Mielca.

W przerwie zawodów zostaliśmy zaproszeni do klimatycznego studia Widzew TV, gdzie klubowa telewizja nagrywa swoje programy, w tym m.in. przedmeczowe studia, audycje o drużynie i dłuższe rozmowy ze sportowcami i działaczami. Po otrzymaniu wielu cennych dziennikarskich rad nie spodziewaliśmy się, że czeka nas błyskawiczny egzamin. Na zakończenie wizyty przy włączonej kamerze zostaliśmy przepytani przez naszych gospodarzy kręcących właśnie kulisy meczu. Tak: będziemy w telewizji.

Po ostatnim gwizdku sędziego i zwycięskim okrzyku trybun udaliśmy się na konferencję prasową, gdzie poznaliśmy opinie obu trenerów i wrażenia obserwujących mecz dziennikarzy. Każdy z redaktorów – co ciekawe – zwrócił uwagę na coś innego.

Myślicie, że to już koniec? Ooo, nie. Najlepsze było dopiero przed nami. Wisienką na torcie tego pełnego wrażeń dnia, a jednocześnie naszym największym dziennikarskim wyzwaniem był wywiad z kapitanem Widzewa Markiem Hanouskiem. O tym, jak sobie poradziliśmy i o czym rozmawialiśmy z czeskim piłkarzem dowiecie się już  wkrótce. DZIĘKUJEMY Panu Rzecznikowi Marcinowi Tarocińskiemu i Panom z Widzew TV za życzliwe przyjęcie, otwartość i niezwykłe możliwości nabierania doświadczenia!

Zdobywamy Warszawę – dzień pierwszy

Za nami pierwszy z trzech dni wyjazdowych warsztatów dziennikarskich w Warszawie. Dużo uczymy się i trenujemy doskonaląc przydatne w świecie mediów umiejętności, a przy okazji zwiedzamy przepięknie ozłoconą jesienią Stolicę.

Pierwszym punktem naszego programu były odwiedziny przy Łazienkowskiej 3, gdzie odbyliśmy lekcję historii polskiego sportu w Muzeum Legii Warszawa oraz poznaliśmy od podszewki Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Najważniejszym elementem naszej wizyty były niezwykłe warsztaty ze specjalistką do spraw social mediów Legia Warszawa i piłkarką Legia Ladies  panią Klaudią Bodecką (która kilka godzin później zdobyła wojewódzki Puchar Polski).

Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, jak bardzo pasjonujące i emocjonujące, ale również czasochłonne, pełne wyrzeczeń i trudnych sytuacji jest prowadzenie kont stołecznego klubu. Poznaliśmy strategie i formy pracy z najnowszymi komunikatorami, które kto wie…być może poszerzą nasze media o kolejną aplikację oraz dowiedzieliśmy się, jak wiele algorytmy dowiadują się o naszych gustach przez 3 sekundy. To były niezwykle wartościowe zajęcia, dziękujemy!

Wieczorem z kolei wybraliśmy się do Teatr Capitol na młodzieżowy musical pt. „Kongo” 🎶, podczas którego nieco starsi od nas artyści śpiewająco prezentowali nam postawy oraz problemy współczesnej młodzieży. Niektóre z nich były nam bardzo bliskie.

Świetnie się bawiliśmy obserwując tę wciągającą historię, a przy okazji zdobyliśmy dużo cennego materiału na interesującą recenzję.

To był bardzo intensywny dzień, który zakończyliśmy późnym wieczorem składając hołd tym, którzy zginęli walcząc za Polskę przy Grób Nieznanego Żołnierza.

A teraz czas trochę odpocząć, podzielić się wrażeniami z minionego dnia z najbliższymi i nabrać sił, bo jutro – a właściwie już dzisiaj – będzie równie ciekawie.

Zdobywamy Warszawę – dzień drugi

Czy w Stolicy czas płynie szybciej? Ledwie rozpakowaliśmy walizki, a już trzeba je z powrotem napełniać. Drugi dzień naszych warszawskich warsztatów przechodzi do historii, ale to, co zobaczyliśmy i czego się nauczyliśmy, zostaje z nami i jedzie do Łodzi!

Pierwszym i najważniejszym miejscem, które odwiedziliśmy, było studio Dzień Dobry TVN. Z tajnikami pracy w telewizji śniadaniowej, trudnościami przy tworzeniu programu na żywo oraz wszystkimi etapami skomplikowanego procesu kreowania audycji zapoznała nas podczas warsztatu dziennikarskiego kierownik produkcji pani Agnieszka Malinowska. Dowiedzieliśmy się wielu niezwykłych historii z planu i kulis, wypytaliśmy o to, jak do pracy przed kamerą przygotowują się najlepsi redaktorzy w Polsce oraz usłyszeliśmy, co sprawia, że praca tu jest tak niezwykła.

Najwięcej emocji dostarczyły nam jednak spacer po studiu w trakcie nagrania i podglądanie w akcji Doroty Wellman, Marcina Prokopa i kilkunastu osób stojących poza kadrem. To było niezwykłe przeżycie. Pani Aniu, dziękujemy!

Drugim wizytowanym przez nas miejscem było serce polskiego futbolu, dom naszej Reprezentacji PGE Narodowy! Podczas wycieczki zwiedziliśmy m.in. szatnię piłkarzy, lożę VIP, areszt i centrum zarządzania, stanęliśmy na wysokości murawy, podnieśliśmy Puchar Polski oraz poznaliśmy historię stadionu. Będąc tam przez moment mogliśmy poczuć się, jak gwiazdy futbolu!

Po przerwie na obiad i krótki odpoczynek wyruszyliśmy do ostatniego zaplanowanego na dziś miejsca, tajemniczego Dom Zagadek. Tam podzieleni na trzy grupy podczas świetnej zabawy uczyliśmy się komunikacji, pracy zespołowej i działania pod presją czasu. Zadania były na tyle skomplikowane, że rozwiązaniu niektórych musieliśmy poświęcić nawet kilka minut. Daliśmy jednak radę i każdy zespół osiągnął swój cel przed upływem 60 minut. Brawo my!

Zmęczeni, ale szczęśliwi idziemy spać. Jutro szybkie pakowanie, odwiedziny kolejnych kilku wyjątkowych miejsc i powrót do domu. Żal wyjeżdżać, ale podobno w szkole już nie mogą się nas doczekać.

Zdobywamy Warszawę – dzień trzeci

Nasza warszawska wyprawa dobiegła końca. Wracamy do z plecakami pełnymi nowych doświadczeń, niezwykłych przygód i dziennikarskiej praktyki! To był dobry czas! Chcąc wykorzystać go jak najpełniej postanowiliśmy ostatnie godziny wycieczki spędzić łącząc dobrą zabawę z praktyczną nauką.

Dzień rozpoczęliśmy przypomnieniem sobie warszawskich legend pod Pomnik Syrenki na Powiślu, gdzie całkowicie przypadkiem (a może to nasze dziennikarskie przeznaczenie?) spotkaliśmy realizujących przedwyborcze studio redaktorów TVN24. Dzięki temu zrządzeniu losu mogliśmy w praktyce przyjrzeć się plenerowemu studiu, o którym sporo wczoraj usłyszeliśmy podczas warsztatu.

Bezpośrednio spod pomnika udaliśmy się brzegiem Wisły do Centrum Nauki Kopernik. W tym niezwykłym miejscu wiedza nabiera praktycznego wymiaru, podręcznikowe teorie ożywają, a nauka łączy się z dużą frajdą. Świetnie się bawiliśmy odkrywając naukowe wyjaśnienia otaczających nas zjawisk. Niby każde stanowisko było dokładnie opisane i wytłumaczone, a mimo to przy doświadczaniu wielu z nich czuć elementy magii.

Zmęczeni, ale z uśmiechami wyruszyliśmy w podróż powrotną! Teraz czas na chwilę odpoczynku, bo już jutro rano budzik głośno oznajmi nam powrót do rzeczywistości.

ŁKS Łódź z Górnik Zabrze

Nowy tydzień rozpoczynamy od mocnego uderzenia! W piątkowy wieczór będąc na meczu ŁKS Łódź z Górnik Zabrze S.A. spełniliśmy swoje marzenia!

Doświadczyliśmy ekstraklasowej atmosfery przebywając na murawie bezpośrednio przed pierwszym gwizdkiem, a po spotkaniu przeprowadziliśmy wywiad z najlepszym sędzią na świecie!

Chcielibyśmy się z Wami tym podzielić. Cieszcie się razem z nami!

Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1

Dobry dziennikarz ma rozległą wiedzę o otaczającym go świecie. My takimi w przyszłości chcielibyśmy się stać, dlatego postanowiliśmy poszerzyć nasze horyzonty odwiedzając dziś szczególne miejsca na mapie Łodzi: Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1.

W tym pierwszym poczuliśmy fabrycznego ducha miasta spacerując w ogromnych halach obok monumentalnych maszyn. Dowiedzieliśmy się tam jednak nie tylko tego, jak one działały i do czego służyły, ale również wielu innych fascynujących ciekawostek o zachodzących wokół nas procesach fizycznych i chemicznych.

W tym drugim natomiast na własne oczy przekonaliśmy się, jak skomplikowanymi i niezwykle ciekawymi procesami są tworzenie komiksów i gier komputerowych. Poznaliśmy też ich historię czytając starsze wydania oraz grając na konsolach i maszynach z poprzedniej epoki.

Naukę przez doświadczenie, przetestowanie czy wypróbowanie lubimy najbardziej, bo zapamiętujemy z niej najwięcej. Nie mamy wątpliwości, że wspomnienia z dzisiejszego przedpołudnia zostaną z nami bardzo długo i na pewno wykorzystamy je na niejednym sprawdzianie.

SelfieArt

Dobra fotografia potrafi przemówić wyraźniej niż potok słów. Zrobienie wartościowego zdjęcia jest jednak wielką sztuką. Mimo, że każdy z nas nosi przy sobie wysokiej jakości aparat fotograficzny, to niekoniecznie wie, jak z niego korzystać. Dziś postanowiliśmy zrobić pierwszy krok, żeby się tego dowiedzieć!

Wyjątkowe pomieszczenia łódzkiego SelfieArt.pl sprawiły, że szary październikowy dzień rozbłysł całą paletą barw. To niezwykłe miejsce mocno pobudziło naszą wyobraźnię i spotęgowało kreatywność. Czuliśmy się jak zawodowi fotografowie! Z resztą…spójrzcie sami

W drugiej części naszego warsztatu, na którą udaliśmy się do równie magicznych pomieszczeń Księgarnia Ossolineum, poznaliśmy wyjątkowe książki, bo…prawie bez słów. Albumy z pracami mistrzów aparatu zaczarowały nas, ukazując niezwykłe perspektywy wydawałoby się zwykłego świata.

Tadek

W starożytny świat wszechwładnych bogów, mężnych herosów oraz przerażających stworów przenieśli nas dziś aktorzy Teatr Muzyczny w Łodzi podczas spektaklu „Tadek na tropach minotaura”.

Główny bohater zabrał nas w fascynującą podróż po antycznych krainach, w  trakcie której poznaliśmy najważniejsze postaci mitologii greckiej oraz najistotniejsze dla niej miejsca. Piliśmy ambrozję na Olimpie z gromowładnym Zeusem, pomogliśmy Heraklesowi w wykonywaniu jego prac, zmobilizowaliśmy Syzyfa do dalszej pracy, a Charon przewiózł nas przez rzekę Styks wprost do Hadesu. Najtrudniejsze zadanie czekało nas jednak na samym końcu drogi, gdzie w kreteńskim labiryncie stoczyliśmy zacięty bój z Minotaurem. A wszystko to z piosenką na ustach. To była niezwykła wyprawa!

Zdobywamy Gdańsk – dzień pierwszy

Po raz kolejny pokonaliśmy setki kilometrów, by poznać nowe miejsca, dotknąć historii, zdobyć dziennikarskie doświadczenia i – co najważniejsze – zacieśnić więzi w Zespole!

Tym razem wybraliśmy się do ponadtysiącletniego Gdańska, który był świadkiem wielu ważnych dla losów Polski, Europy i Świata wydarzeń. Postanowiliśmy je sobie przybliżyć w najlepszy możliwy sposób!

Podróż śladami historii rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum II Wojny Światowej. Doświadczyliśmy tam realiów życia polskich rodzin przed okupacją i w jej trakcie, odwiedziliśmy przedwojenną szkołę, dowiedzieliśmy się, dlaczego hitlerowcom tak bardzo zależało na zdobyciu Gdańska oraz poznaliśmy różnice między krajami autorytarnymi a totalitarnymi. Znajdujące się kilkanaście metrów pod ziemią sale muzealne nie tylko świetnie dokumentują tragiczne wydarzenia sprzed lat, budzą emocje i wpływają na wyobraźnię, ale przede wszystkim pozwalają poczuć tragizm wojny oczyma nie dowódców czy bohaterów, ale zwykłych ludzi.

Wieczorem natomiast cofnęliśmy się o kolejnych kilka wieków. Odwiedziliśmy wspaniałe pozostałości z czasów, kiedy Gdańsk był jednym z najważniejszych portów kontynentu. Dzięki napływowi ogromnej gotówki z udziału w Związku Hanzeatyckim miasto mogło sobie pozwolić na budowę Bazyliki Mariackiej, Ratusza, Dworu Artusa, Zielonej i Złotej Bramy, charakterystycznego Żurawia czy wspaniałych kamienic wzdłuż ul. Długiej. Z każdego z tych budynków bije niezwykła aura historii, dzięki której spacer uliczkami Starego Miasta po zmroku jest magicznym doświadczeniem.

Zdobywamy Gdańsk – dzień drugi

Dziennikarstwo to sztuka, którą doskonalić można przede wszystkim poprzez praktykę. Żadne książki czy audycje nie oddadzą uczuć, które budzą się w nas, gdy stajemy przed kamerą czy siadamy przed mikrofonem i…mamy mówić: mądrze, z pasją i intrygująco, a do tego przejrzyście i wyraźnie. Drugi dzień naszej wycieczki do Gdańska postanowiliśmy poświęcić na czerpanie z ogromnej wiedzy i bogatego doświadczenia tutejszych ludzi mediów. Nie oznacza to jednak, że zapomnieliśmy o dobrej zabawie i dalszym zwiedzaniu miasta.

Tuż po śniadaniu udaliśmy się na warsztaty w Radio Gdańsk S.A., gdzie pod okiem dziennikarza Włodzimierza Raszkiewicza doskonaliliśmy bardzo trudną umiejętność prowadzenia wywiadu. Po oprowadzeniu nas po redakcji, opowiedzeniu o zadaniach pracujących tam ludzi i przyjrzeniu się powstawaniu audycji na żywo przeszliśmy do ćwiczeń. Zasiedliśmy za mikrofonami i nagraliśmy program, w którym o zagadkach wszechświata porozmawialiśmy z autorem książek astronomicznych i pracownikiem Polskiej Agencji Kosmicznej Przemysławem Rudziem. Mimo przyjaznej atmosfery i wciągającej rozmowy czuliśmy dreszczyk emocji mając przed sobą profesjonalny mikrofon z włączoną czerwoną lampką. To było niezwykłe przeżycie! Już nie możemy się doczekać, by usłyszeć swoje głosy z radioodbiorników. Efekty naszej pracy będziecie mogli usłyszeć już w najbliższy poniedziałek tuż po godzinie 13:00 na falach eteru gdańskiej rozgłośni. Słuchajcie i koniecznie dajcie nam znać, jak wypadliśmy. Widzicie nas w pracy za mikrofonem?

Emocje związane z nagraniem audycji radiowej jeszcze nie opadły, a my już byliśmy w studiu TVP Gdansk, gdzie pan Mateusz Każarnowicz zdradził nam tajemnice tworzenia materiałów telewizyjnych. Odwiedzając kolejno stanowska pracy makijażystów, reżyserów, dźwiękowców, oświetleniowców, kamerzystów czy montażystów poznaliśmy etapy pracy nad programami. W studiach nagrań z kolei mogliśmy wcielić się w dziennikarzy, prezenterów czy prowadzących. Pełne lamp i kamer pomieszczenia przy zgaszonym sprzęcie wyglądają dość niepozornie, jednak gdy zaczyna dochodzić do nich prąd, dzieją się czary. W końcu kto z nas nie marzy o karierze w TV? Przejrzyjcie galerię i sprawdźcie, czy dobrze prezentujemy się w telewizyjnych studiach. Jak na początek kariery jest chyba całkiem nieźle, przyznajcie.

Korzystając z faktu, że byliśmy w malowniczej dzielnicy Oliwa wdrapaliśmy się na punkt widokowy, z którego rozpościerała się zapierająca dech panorama miasta, przyjrzeliśmy się pięknej Katedra Oliwska  z jej wyjątkowymi organami oraz doświadczyliśmy wszystkich barw jesieni w zjawiskowym Park Oliwski. Wieczorem natomiast wytężaliśmy umysły, doskonaliliśmy pracę w zespole i świetnie się bawiliśmy w Zorkout Escape Rooms.

Kosmiczne radiowe przygody dziennikarzy z łódzkiej podstawówki

ŁKS Łódź vs Zagłębie Lubin

Czy jest lepsze miejsce na spędzanie piątkowych wieczorów niż Stadion Miejski im. Władysława Króla? Jeszcze takiego nie znaleźliśmy.

Weekend rozpoczęliśmy od obejrzenia meczu ŁKS Łódź z Zagłębie Lubin. Spotkanie było wyrównane, a walka toczyła się głównie w środku boiska, przez co okazji bramkowych było niewiele. Niestety mimo zaangażowania zawodników, dopingu kilku tysięcy kibiców i naszych mocno zaciśniętych kciuków po raz kolejny nie udało się gospodarzom odnieść trzeciego zwycięstwa w tym sezonie w PKO Ekstraklasa. Wierzymy, że już niedługo to się zmieni.

Mimo niekorzystnego wyniku łodzian był to dla nas udany wieczór. Po raz drugi dostąpiliśmy zaszczytu stworzenia na murawie szpaleru z flag, przez który piłkarze wyszli na mecz oraz po spotkaniu uczestniczyliśmy w ciekawej konferencji prasowej z udziałem trenerów obu drużyn

PFR - informacja PFR - informacja