Noc Księgarń 2020 – program

CZWARTEK 15.10 godz. 18:00

Odwaga tworzenia – warsztaty rozwojowe i spotkanie autorskie nt. powieści „Woda księżycowa” Agnieszka Janiszewsa-Szczepanik

Myślisz o tym, aby zacząć malować / pisać / grać na gitarze / chcesz zostać grafikiem / a może masz jeszcze inny twórczy pomysł na siebie, tak unikatowy, że nawet nie masz odwagi o nim „głośno pomyśleć”?  Masz pomysł i chciałbyś go zrealizować, ale nie masz czasu / odwagi / obawiasz się dużej ilości zmian / opinii innych / nie wiesz, od czego zacząć…?
Realizacja własnych twórczych projektów nie od razu jest łatwa, ale… najczęściej już od początku jest niezwykle fascynująca! Odważne wykorzystanie własnej kreatywności nadaje życiu niepowtarzalny smak, a Tobie dostarcza poczucie spełnienia i mnóstwo radosnych chwil.
Jeśli czujesz, że to temat dla Ciebie, przyjdź na warsztaty, na jakich będziesz mieć okazję do głębszego „rozpracowania” własnego pomysłu na twórczy projekt, który może już od dawna chodzi Ci po głowie. Podczas zajęć będzie czas i przestrzeń, aby odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań, m. in.:
• O czym konkretnie marzysz?
• Jak możesz to zrealizować?
• Co Ci sprzyja, a co Cię blokuje?
• Jakie są Twoje najmocniejsze strony i unikalny potencjał?
• Jak zacząć i co jest najważniejsze?
Czasem jedno zdanie może zainspirować do zrobienia tego przełomowego kroku, który akurat jest Ci potrzebny, aby nabrać odwagi i zacząć działać.
Podczas warsztatów każdy pracuje indywidualnie nad swoim własnym pomysłem – ćwiczenia grupowe stanowią wartość dodatkową i pozwalają zintegrować się w gronie ciekawych, kreatywnych osób  . Na zajęciach otrzymasz materiały i rekomendacje dodatkowych źródeł wiedzy.

WIDZIMY SIĘ ONLINE!  na naszym FANPAGEu

ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE

FORMULARZ DOSTĘPNY NA STRONIE GŁÓWNEJ

Materiały udostępnimy wszystkim chętnym.

Na stronie głównej dostępny jest formularz zapisu na wydarzenia, dzięki któremu będziemy mogli je przesłać.

 

 

CZWARTEK 15.10 godz. 20:00

Spotkanie autorskie, dotyczące nowej powieści Agnieszki Janiszewskiej-Szczepanik pt. „Woda księżycowa”.

Akcja powieści osadzona jest m. in. w Łodzi, przez co mieszkańcy miasta – razem z bohaterami wędrując po Piotrkowskiej, Manufakturze, Stawach Jana, czy tajemniczym Lesie na Popiołach – podczas lektury mogą poczuć się bardzo swojsko i „u siebie”. Stylistyka realizmu magicznego dodaje natomiast opowieści baśniowego uroku i sprawia niezwykłe wrażenie przenikania bariery między światem materii i ducha… Świetne recenzje, wciągająca fabuła i inspirujący przekaz, będący zachętą do odnalezienia w życiu tego, co sprawia, że odczuwamy sens i spełnienie, to bardzo dobre powody, aby zapoznać się z książką. „Woda księżycowa” to wartościowa propozycja literacka, a zarazem świetna rozrywka na pierwsze jesienne wieczory. Zachęcamy do czytania i zapraszamy na spotkanie z autorką!
Spotkanie autorskie to okazja, aby porozmawiać o książce, ale też zadać pytania na temat procesu twórczego, pisania i spełniania twórczych marzeń.Więcej o autorce:
Agnieszka Janiszewska-Szczepanik – autorka powieści „Woda księżycowa”, dyplomowany life coach, filolog i doktorantka UŁ na kierunku pedagogika (obszar zainteresowań: kreatywność, samorealizacja, pedagogika twórczości).

Zawodowo zajmuje się tematyką samorealizacji i twórczości – m.in. prowadzi warsztaty rozwojowe („Obudź w sobie artystę, „Uzdrawianie przez pisanie”) i udziela indywidualnych sesji, nastawionych na wykorzystanie własnej kreatywności i realizację twórczych projektów.
Jako trener współpracowała z instytucjami kultury i sztuki: Domem Kultury „Widok”, Poleskim Ośrodkiem Sztuki, Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach oraz Bałuckim Ośrodkiem Kultury. Wygrała dwa projekty z budżetu miejskiego na przeprowadzenie cyklu autorskich warsztatów z rozwoju kreatywności i samorealizacji („Obudź w sobie artystę” oraz „Uwolnij swoją kreatywność”).

Organizowała warsztaty i prowadziła wykłady / prezentacje m.in. dla: Clark University, Społecznej Akademii Nauk, Uniwersytetu Medycznego oraz podczas konferencji naukowych. Jako trener / prelegent bierze udział w wydarzeniach związanych z tematyką kreatywności i samorealizacji (Art Inkubator, targi branżowe, biblioteka „Słówka”).

 

 

 

PIĄTEK 16.10 godz. 18:00

Spotkanie autorskie z Marcinem Jakubem Szymańskim i rozmowa o książce „Łódź na wodach dziejów. Biografia miasta”

Ta pozycja to historia jednego z największych miast w Polsce. „Łódź na wodach dziejów. Biografia miasta” opisuje dzieje od samego początku do współczesności – do 1989 roku. Jest to jedyna taka pozycja na rynku.
Autorem jest dr Marcin Szymański: historyk, pracownik Katedry Historii Polski Najnowszej Uniwersytetu Łódzkiego. Autor licznych książek i artykułów naukowych i popularnonaukowych dotyczących dziejów Łodzi oraz historii Polski. Niektóre z nich to: Browary Łodzi i regionu. Historia i współczesność (2011), Łódzka elektrownia i gazownia do 1939 roku (2016), Fabrykanci. Burzliwe dzieje łódzkich bogaczy (wraz z B. Torańskim, 2016), Polskie Piwo. Biografia (2018). Kurator (lub współkurator) wielu wystaw muzealnych, m.in. „Zakład Urbanowskich. Rodzina, dzieło, twórcy” (Muzeum Miasta Łodzi, 2013); „Bałuty: mitologia/faktografia” (Muzeum Miasta Łodzi, 2014); „Stali bywalcy tamtych prywatek. Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica” (Muzeum Miasta Łodzi, 2016); Wokół Wielkiej Łodzi (Muzeum Miasta Łodzi, 2017). Konsultant filmów i innych przedsięwzięć o charakterze historycznym, popularyzator dziejów Polski. W wolnych chwilach kolekcjonuje nietypowe pamiątki przeszłości i próbuje sił w nauce szermierki.

Z recenzji prof. zw. dr hab. „(…) Za uznaniem monografii M. Szymańskiego za pozycję interesującą, wartościową, godną polecenia zarówno zawodowym historykom, jak i pasjonatom-amatorom dziejów Łodzi przemawia wiele. Jej atuty to m.in. logiczna, przejrzysta konstrukcja; zaproponowana narracja – zwięzła, treściwa, a przy tym ujmująca najważniejsze wydarzenia, zjawiska i procesy z dziejów miasta, udanie łącząca przy tym prezentację faktografii z osądami i opiniami samego M. Szymańskiego; wreszcie język, którym posługuje się Autor – na kartach książki uznany przecież historyk i pracownik akademicki udowadnia, że potrafi snuć opowieść nie tylko zajmującą dla cechowej braci spod znaku Klio, obeznanej z naukowym warsztatem i słownictwem, ale przyciągającą również amatorów historii, atrakcyjną dla pasjonatów dziejów „małej ojczyzny” – niezwykle barwną, a przy tym przystępną, nie stroniącą od anegdoty, brzemienną w treści, a przecież lekką w formie. (…).

Naszą intencją było wydać książkę, która kompleksowo i w sposób przystępny traktowałaby o pełnej historii Łodzi. To pozycja interesująca zarówno dla mieszkańców, jaki i osób spoza Łodzi. By lepiej przybliżyć fenomen miasta, dzieje jego powstania i burzliwych losów, a także wyjaśnić współczesne jego dzieje, warto zanurzyć się w lekturę.

Planujemy nowe wydanie w wersji angielskiej.

WIDZIMY SIĘ ONLINE!   na naszym FANPAGEu

ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE

FORMULARZ DOSTĘPNY NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

 

SOBOTA 17.10 godz. 12:00

Warsztaty „Rodzinne sekrety – Scheiblerowie” poprowadzi Magdalena Pawlak.

Proponowane przez nas warsztaty rodzinne stanowią okazję do wspólnego spędzenia sobotniego popołudnia w kreatywny sposób. Łączą w sobie elementy wiedzy oraz działań twórczych.
Na początku uczestnicy dowiedzą się w jaki sposób zdobywać informacje i gromadzić materiały na temat rodziny i jej przeszłości, a także poznają ród fabrykancki Scheiblerów i jego „łódzkie królestwo”. Następnie w oparciu o przygotowane materiały ułożą fragment drzewa genealogicznego oraz przygotują lapbook* o jednej z najbardziej znanych łódzkich rodzin.

* Lapbook (tzw. książka na kolanach) to samodzielnie tworzona kreatywna książka/teczka tematyczna pozwalająca gromadzić i systematyzować informacje na określony temat. Poprzez wykorzystanie różnych form przekazu (np. ilustracje, zdjęcia, rysunki, tekst, wykresy) umieszczonych w rozmaitych „książeczkach”, wklejkach i innych skrytkach, wzbudza ciekawość dziecka i pozwala przyswoić temat poprzez zaangażowanie wielu zmysłów już na etapie jego przygotowania.

Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 6 -12 lat

Magdalena Pawlak z wykształcenia historyk i pedagog, z zamiłowania i wyboru regionalista.
Od najmłodszych lat zafascynowana Łodzią i regionem łódzkim. Absolwentka Wydziału Filozoficzno-Historycznego UŁ.
Od ponad dziesięciu lat poprzez działalność zawodową i społeczną popularyzuje historię Łodzi oraz regionu, przede wszystkim wśród najmłodszych łodzian. W tym czasie realizowała zajęcia, warsztaty i prelekcje we współpracy z łódzkimi instytucjami, wśród których znalazły się m.in. Muzeum Sztuki w Łodzi – Oddział Pałac Herbsta oraz Fila nr 3 Biblioteki Miejskiej w Łodzi, Centrum Fotografii Krajoznawczej PTTK im. Waldemara Dońca w Łodzi.
Wśród jej autorskich działań szczególną uwagę warto zwrócić na:
pomysł projektu „Historia Łodzi z klocków LEGO zbudowana”, stworzony w 2016 r. wraz z firmą „Galileo” i Towarzystwem Przyjaciół Łodzi; autorski cykl zajęć „Mówimy po łódzku”, zrealizowany w 2018 r., we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Łodzi oraz Przedszkolem Uniwersytetu Łódzkiego; warsztaty Łódź w drodze do niepodległości, przygotowane w ramach obchodów stulecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę dla redakcji Kwartalnika Krajoznawczego RPK PTTK w Łodzi „Wędrownik”.

Współautorka książki „Krótka historia Towarzystwa Przyjaciół Łodzi”(Łódź, 2010) oraz autorka licznych artykułów naukowych i popularno-naukowych z zakresu historii XIX wieku i krajoznawstwa, z których większość dotyczy Łodzi i regionu łódzkiego. Od 2013 r. członek redakcji „Kwartalnika Krajoznawczego RPK PTTK w Łodzi – Wędrownik”,

WIDZIMY SIĘ ONLINE!   na naszym FANPAGEu

ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE

FORMULARZ DOSTĘPNY NA STRONIE GŁÓWNEJ

Materiały udostępnimy wszystkim chętnym.

Na stronie głównej dostępny jest formularz zapisu na wydarzenia, dzięki któremu będziemy mogli je przesłać.

Chętnych do ich odbioru, zapraszamy wcześniej do księgarni.

 

 

SOBOTA 17.10 godz. 15:30

Warsztaty Jogi Śmiechu z Martą Dębską

 

Dużo śmiechu i zabawy
Wcale nie trzeba mieć dużej wprawy
Można mieć uśmiech od ucha do ucha
Lub nos na kwintę jak u Kłapoucha

Można siedzieć jak u cioci na imieninach

I może gościć u Was czerstwa mina

Można też odkryć w śmiechu relaksu sens

I ręczę, że to nie żaden nonsens

A ten z Was kto spróbuje

I się w pełni zaangażuje

Poczuje uśmiechu moc

Nie tylko w Księgarnianą Noc

Z Wdzięcznością za pandemiczne możliwości, zapraszamy Was na Uśmiechniętą Noc Księgarń. Joga śmiechu w nowej on-linowej odsłonie.

Zaproś U-śmiech do swojego życia, dowiedz się jak możesz się nim wzmacniać w tych covid-owych czasach, jaką ma uzdrawiającą moc i co dzieje się podczas głośnego HA HA HA.

Bo w końcu Śmiech to zdrowie … a w starych przysłowiach drzemie wielka mądrość ….

Joga śmiechu to metoda pracy gimnastycznej oraz ścieżka osobistego samorozwoju. Zapoczątkowana została w Indiach przez lekarza dr. Madana Katarię w 1995r.
To trening stymulujący śmiech, mający prozdrowotne korzyści. Przy jej pomocy rozluźniamy ciało i duszę, rozluźniamy napięcia w ciele, redukujemy stres i oczyszczamy umysł.
Nie trzeba być komikiem z nie wiadomo jakim poczuciem humoru, aby uprawiać jogę śmiechu. Mało tego możesz w ogóle nie mieć poczucia humoru – sekret tkwi w zupełnie czymś innym. Już pojedyncze, wypowiedziane na głos dźwięki „ ha ha ha „ stymulują nasz organizm i zaczynają zachodzić korzystne dla niego zmiany.
Zapraszam Cię do wspólnej praktyki radości.
Rozejżyj się dookoła jak Świat uśmiecha się do Ciebie Teraz czas na Twój ruch – U-Śmiech-nij się do Świata
Zapraszam Cię do wspólnej praktyki radości.

Marta Dębska – urodzona joginka śmiechu, krzewiąca życie z uśmiechem i śmiechem. Zakochana w życiu, w Naturze, słysząca, o czym szumią drzewa. Uwielbia warzyć w kotle i rozsiewać radość nie tylko do gotowania. Towarzyszy kobietom w drodze do uwalniania się od starych kuchennych schematów min. „nie umiem gotować, przypalam nawet wodę na herbatę, gotowanie jest trudne”. Poprzez wspólne przygotowanie posiłków, rozmowy, medytację transformuje centrum domowego ogniska. Radość życia, ukochanie Natury oraz Miłość do gotowania przelewa na profilach: Praktyka Radosnego Życia oraz Smaki Demeter.
Miłośniczka dynamicznej medytacji, zgłębiająca pracę z ciałem i przez ciało, praktykująca mindfulness w codziennym życiu. Bajarka i wierszopisarka, zaplatająca historie poruszające serce i leczące duszę. Rozsiewa wici Siostrzeństwa, zasiadając i trzymając krąg kobiet.

WIDZIMY SIĘ ONLINE!   na naszym FANPAGEu

ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE

FORMULARZ DOSTĘPNY NA STRONIE GŁÓWNEJ

 

 

 

SOBOTA 17.10 godz. 21:00

Koncert Remiego Juśkiewicza oraz jego gości promujących płytę „Może pojutrze”

Remi miał przylecieć na koncert do nas z Londynu, ale COVID pokrzyżował te plany. Zaproponował koncert online z najważniejszymi postaciami londyńskiej sceny emigracyjnej. Przewidziana jest również wizyta w Sieradzu …

Remi zaprosił na ten szczególny koncert Marka Funkasa  (gitara basowa), Dorotę Gorczyńską – Bacik (poetka, aktorka, malarka), Wiesława Fałkowskiego (poeta, grafik, fotograf), Aleksego Wróbla (poeta, autor piosenek), Marię Duszkę (poetka).

Remigiusz Juśkiewicz

Polski muzyk, kompozytor, aranżer, multiinstrumentalista i wokalista, od 17 lat mieszkający w Londynie. Od dzieciństwa związany ze środowiskiem scenicznym i estradą. Jego pierwszym instrumentem był akordeon. Skończył studia na wydziale Songwriting’u, czyli pisania piosenek, w BIMM The British and Irish Modern Music Institute w Londynie. Od wrzesnia 2019 jest studentem w Kingston University w Londynie, na wydziale Produkcji Muzycznej (MMus in Production of Popular Music Course).
Remi jest kompozytorem wielu piosenek, które są owocem bliskiej wspólpracy z poetami polskiej emigracji, głównie z Wielkiej Brytanii: Wiesław Fałkowski, Dorota Górczynska – Bacik, Aleksy Wróbel ale takze z poetką, ktora ponad 30 lat spędziła w Belgii i Francji: Grażyną Wojcieszko oraz mieszkającymi w Polsce: Marią Duszką i Adamem Gwarą.
Poza tym jest również autorem muzyki dla teatru „Katharsis” działającego w Dunstable koło Luton w wielkiej Brytanii.
Od zawsze zafascynowany zespołem “The Beatles”, ale również jako źródło inspiracji wymienia amerykański folk, bluegrass gospel, country, a obok wielkiego Boba Dylana pojawia się, równie wielki – Czesław Niemen, którego białoruskie i rosyjskie pieśni ludowe śpiewane z akompaniamentem gitary, utkwiły mu w świadomości i kształtowały jego estetykę muzyczną.
Koncert połączony jest z ogólnopolską premierą płyty „Może pojutrze”, gdzie znajdziemy skomponowane przez Remiego piosenki do słów polskich poetów: Wiesława Falkowskiego, Doroty Górczyńskiej-Bacik, Marii Duszki oraz tekstów własnych.

WIDZIMY SIĘ ONLINE!   na naszym FANPAGEu

ZAPISZ SIĘ NA WYDARZENIE

FORMULARZ DOSTĘPNY NA STRONIE GŁÓWNEJ