Spotkanie z Ryszardem Bonisławskim

We wrześniu młodzież z KLUBU REPORTERSKIEGO OKIEM MŁODEGO ŁODZIANINA spotkała się w Księgarni Ossolineum z Ryszardem Bonisławskim. Młodzi reporterzy przeprowadzili wywiad i dowiedzieli się wielu ciekawostek z życia słynnego łodzianina.

RYSZARD BONISŁAWSKI jest absolwentem polonistyki na Uniwersytecie Łódzkim. Pracował w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, zakładach Anilany, a także jako kierownik biura i wiceprezes ogniska w Towarzystwie Krzewienia Kultury Fizycznej w Łodzi. W 1992 został dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Informacji Turystycznej w Łodzi (przekształconego w Centrum Informacji Turystycznej).

Od wielu lat zajmuje się promowaniem oraz opisywaniem fabrykanckiej przeszłości miasta, a także jego tradycjami. W 1994 zaczął prowadzić Filmową encyklopedię Łodzi w TVP Łódź. Autor i współautor kilkunastu książek oraz przewodników, redaktor sygnowanej własnym nazwiskiem rubryki poświęconej zabytkom Łodzi okolic w miesięczniku „Kalejdoskop” wydawanym przez Łódzki Dom Kultury. W 1999 objął funkcję prezesa Towarzystwa Przyjaciół Łodzi.

W 2005 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Współautor m.in.: „Księga fabryk Łodzi”, „Spacerownik łódzki”, „Ogrody Księżego Młyna”, „Park imienia ks. bp. Michała Klepacza”, „Łódź – portret miasta”, „Niemcy łódzcy. Die Lodzer Deutschen”, „Łódź: miasto w sercu Europy”, „Czas przeszły ciągle obecny. Tułaczka. Historia, wspomnienia, dokumenty”, „Łódź. Informator turystyczny”, „ Łódzkie judaika na starych pocztówkach”.

Autor m.in.: „Łódź zapamiętana”, „Województwo Łódzkie. Zawsze na Twoim szlaku. Informator dla turysty”, „Magiczne miejsca: Łódź”, „Łódź na starych pocztówkach”, „Łódzkie adresy Juliana Tuwima”, „Na szlaku autora „Chłopów””.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury